AktualnościO autorzeWierszeProzaKsięgarniaKronikaPrzyjaciele

XX ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji

Złote Pióro dla Wiktora Golubskiego

W letnią środę, 19 sierpnia 2020 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (przed Krzywą Halą) odbyła się jubileuszowa XX ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO (przełożona przez pandemię z 21 marca br.). Wręczono mosiężną statuetkę Złote Pióro za najlepszą książkę ubiegłego 2019 roku Wiktorowi Golubskiemu, zabrzmiała jego poezja, a także muzyka Wojtka Gęsickiego. Niestety, piękny, artystyczny nastrój naruszył jeden z mieszkańców Krzywej Hali, którego agresja nie pozwoliła dokończyć tej plenerowej imprezy.

Głównym punktem XX ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji było rozstrzygnięcie XVII Konkursu na Książkę Roku 2019 Związku Literatów na Mazowszu. Prowadząca spotkanie prezes Związek Literatów na Mazowszu, dr Teresa Kaczorowska (niżej podpisana), poinformowała o wydanych w ubr. publikacjach członków ZLM. W 2019 r. ukazały się cztery autorskie książki, które uczestniczyły w konkursie: dwa tomy wierszy: Kram grzechotnika Wiktora Golubskiego i Wplecione w końską grzywę Zdzisława Zembrzyckiego oraz dwie prozatorskie Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego: Grójec i okolice oraz Majtki babuni i inne facecje. Ponadto w 2019 r. ukazał się album autorstwa Zofii Humięckiej i Pawła Chynowskiego Waldemar Wołk-Karaczewski. Nasz danser noble oraz kolejny, 21 numer „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” Wiktor Teofil Gomulicki (1848-1919), jeden z najważniejszych twórców pozytywizmu. - W sumie dorobek wcale niemały jak na trudny rok 2019 – powiedziała T. Kaczorowska, dziękując też władzom Ciechanowa (reprezentowała je kierownik Wydziału Kontaktów Społecznych Olga Zmudczyńska-Pabich) i dyrektor MBP Alicji Wodzyńskiej za przyjęcie Związku Literatów pod swój dach (w Krzywej Hali), któremu po 23 latach wypowiedziano lokal w PCKiSz przy ul. Strażackiej 5.
Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem ks. dr. o. Eligiusza Dymowskiego z Krakowa zdecydowało, że Złote Pióro trafiło do Wiktora Golubskiego, poety z Ciechanowa, za tom wierszy Kram grzechotnika, wydany przez ZLM. - Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ale zarazem zobowiązanie. Na pewno Złote Pióro będzie mnie inspirować do dalszej pracy literackiej – powiedział laureat Wiktor Golubski, z zawodu inżynier, autor 9 tomów poezji, członek zarządu ZLM (skarbnik).

To już 17. mosiężna statuetka przyznana przez Związek Literatów na Mazowszu. Laureatami Złotego Pióra byli od 2003 r. kolejno: Teresa Kaczorowska (2003), Alfred Borkowski (2004), Teresa Kaczorowska (2005), Hanna Jolanta Wiśniewska (2006), Igor Kantorowski (2007), Józef Pless (2008), Teresa Kaczorowska (2009), Igor Kantorowski (2010), Barbara Krajewska (2011), Stefan Chojnowski (2012), Bożenna Beata Parzuchowska (2013), Jerzy Stanisław Czajkowski (2014), Ryszard Tarwacki (2015), Krzysztof Martwicki (2016), Juliusz Erazm Bolek (2017), Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki (2018). Warto dodać, że literaci, którzy otrzymali „Złote Pióro” trzykrotnie, nie mogą uczestniczyć już w tym konkursie.

Po prezentacji nagrodzonej poezji przez Wiktora Golubskiego, w programie XX ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji był koncert Wojtka Gęsickiego. Niestety został on przerwany chuligańskim wybrykiem jednego z mieszkańców Krzywej Hali, co spowodowało zamknięcie całego spotkania. Jego uczestnicy i organizatorzy: Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejska Biblioteka Publiczna oczekują, że organy ścigania nie zbagatelizują tego niebezpiecznego zdarzenia i że agresywny osobnik zostanie ukarany.

Zobacz fotografie
Teresa Kaczorowska


aktualnośći | o autorce | wiersze | proza | księgarnia | kronika | przyjaciele | kontakt
Ekspansja