Impresje wileńskie

Impresje wileńskie

W środę, 26 czerwca 2019 r., w Kawiarni Artystycznej PCKiSZ w Ciechanowie odbyły się Impresje wileńskie.

Pomysł zorganizowania w Kawiarni Artystycznej „powileńskiego” spotkania narodził się wśród uczestników wyjazdu studyjnego do Wilna w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Trwająca dwa dni (13-14 maja 2019) wyprawa dostarczyła wielu wzruszeń.

Udział w niej wzięło prawie 40 uczestników z różnych stron Polski, którzy interesują się urodzonym w Sarbiewie poetą uwieńczonym (uhonorowanym przez papieża Laurem Poetyckim), nazywanym do dziś „polskim Horacym”. A Wilno było niezwykle ważne w życiu M.K. Sarbiewskiego: nad Wilią przyjął święcenia w Zakonie Jezuitów, kształcił się, wykładał na Akademii Wileńskiej (był też dziekanem i doradcą rektora), tworzył, obronił dwa doktoraty.

Wileński program Kawiarni Artystycznej, przygotowany przez pozarządową organizację Akademia Europaea Sarbieviana, był krótki, ale interesujący. Okazało się, że wyjazd zaowocował licznymi wierszami uczestników, wspomnieniami, zdjęciami. Dzięki ich prezentacji przypomniano niezwykłe miejsce zakwaterowania – klasztorny hotelik przy Ostrej Bramie w sercu Wilna, sesję naukową z udziałem badaczy z Polski i Litwy, mszę św. w intencji Sarbiewskiego w barokowym kościele św. Teresy, majowe wędrówki po mieście wśród zapachu bzów, czy poznawanie śladów poety z Sarbiewa w stolicy Litwy.

Impresje wileńskie uświetnił muzycznie Włodzimierz Fetliński ze swoim akordeonem, mąż śp. senator Janiny Fetlińskiej, która zginęla w katastrofie smoleńskiej, a należała do Akademii Europaea Sarbieviana. Miała też związki z Wilnem: uczestniczyła w zjazdach Wilniuków, tablicę jej poświęconą można zobaczyć w Domu Sióstr Sercanek przy ul. Mostowej w Wilnie.

Współorganizatorem Impresji wileńskich w ramach Artystycznej Środy była w PCKiSz Academia Europaea Sarbieviana, a spotkanie prowadziła Teresa Kaczorowska, która nią kieruje.