XXI Ciechanowska Jesień Poezji

XXI Ciechanowska Jesień Poezji

Jesień Poezji chłodna, ale gorąca od serc

Zakończyła się kolejna, już XXI Ciechanowska Jesień Poezji. Choć nie dopisała pogoda – bo lało, wiało i ziębiło niemiłosiernie – to uczestniczyło w niej ponad 50 poetów z Polski, z regionu i zagranicy (Litwy i Bułgarii) oraz wielu miejscowych miłośników poezji. Większość literatów spotkała się z młodymi czytelnikami we wszystkich szkołach Ciechanowa, a także z Gumowa i ZSR w Gołotczyźnie – kontakt z żywą poezją miało więc około 1000 uczniów. W tym samym czasie Piotr Szczepański z Gdańska prowadził w Galerii B. Biegasa warsztaty literackie dla początkujących adeptów sztuki literackiej.

Dalszy program Jesieni też był niezwykle ciekawy, ponadto uterenowiony. Jak co roku przypomniano kolejną postać pióra z Mazowsza – poprzez dużą część nowego numeru „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” nr 18 Stanisław Chełchowski – ziemianin, badacz, publicysta oraz podróż autokarem śladami tego zapomnianego pozytywisty. Uczestników Jesieni przyjęła gościnnie rodzinna gmina Stanisława Chełchowskiego – Czernice Borowe, gdzie odbyła się uroczystość w kościele (modlitwa, historia parafii, koncert) oraz złożono kwiaty na jego grobie.

Potem literaci gościli w dawnym Dworze Chełchowskich w Chojnowie, który w 2014 roku, dzięki staraniom wójta Wojciecha Brzezińskiego, podniesiono z ruin. W Dworze odbyła się promocja „CZL” 18, połączona z częścią artystyczną przygotowaną przez miejscowe szkoły i seniorów, a potem Noc Poetów, z koncertem prof. Piotra Roka (wiolonczela) i Witolda Rosołowskiego (gitara).

Drugi dzień Jesieni Poezji odbył się jak zwykle w Opinogórze. Po pokłonieniu się Zygmuntowi Krasińskiemu w podziemiach opinogórskiego kościoła i zwiedzeniu Muzeum Romantyzmu, odbyło się XVIII Spotkanie z Literaturą w Opinogórze – gościem dr Teresy Kaczorowskiej był tym razem dr Antoni Libera, znany literat i reżyser, największy w środkowej Europie znawca twórczości Samuela Becketta.

Następnie w opinogórskim Dworze rozstrzygnięto XXVIII Ogólnopolski Konkurs Poezji „O Laur Opina”. Jury w składzie: Janusz Termer, Rafał Jaworski i Stanisław Kęsik przyznało trzy pierwsze nagrody dla: Mirosława Gabrysia (Cieszyn), Jakuba Boguckiego (Wrocław) i Anny Sadzik (Kraków).

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Piotr Zemanek (Bielsko-Biała), Janusz Lisicki (Warszawa) i Krzysztof Martwicki (Płońsk). Nagroda specjalna za wiersz o Opinogórze przypadła dla Sary Ratajczak (Włoszakowice), a za wiersz o Ciechanowie Edycie Wysockiej (Miastko). – To ogromna radość, że możemy co roku gościć poetów, że o Ziemi Ciechanowskiej powstają wiersze, a uczniowie naszych szkół mają żywy kontakt z poezją – powiedział wręczając nagrody starosta Andrzej Pawłowski, zapraszając literatów za rok.

Trwającą dwa dni Ciechanowską Jesień Poezji (5-6 października) zakończył koncert poetycko-fortepianowy w wykonaniu laureatów konkursu oraz Mateusza Pieniążka z Przemyśla.
Warto dodać, że ten poetycki festiwal przygotowuje merytorycznie Związek Literatów na Mazowszu, przy wsparciu organizacyjnym Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

W tym roku w organizacji pomogło również kilka podmiotów z powiatu przasnyskiego, szczególnie Urząd Gminy Czernice Borowe, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, parafia i szkoły z Czernic Borowych (Gimnazjum im. XXI Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” i Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej. Finansowo CJP wsparły dwa samorządy z Ciechanowa: Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta.

Dzięki tak szerokiej współpracy uczestnicy Jesieni mogli poznać romantyczną Ziemię Ciechanowską i ponieść jej imię w najdalsze zakątki Polski, a także za granicę. Jeden z jej uczestników, Aleksander Świetliczko z Wileńszczyzny powiedział z kresowym akcentem: – Przepiękna impreza! Tyle się dowiedziałem! To wspaniale, że pamiętacie o swoich zacnych przodkach. Marzę, aby tutaj jeszcze wrócić.