XXIX Wiosna Literatury w Gołotczyźnie

XXIX Wiosna Literatury w Gołotczyźnie

W 80. rocznicę śmierci Aleksandra Świętochowskiego

XXIX Wiosna Literatury w Gołotczyźnie

Piękna i na wysokim poziomie literacko-naukowym była tegoroczna, już 29. Wiosna Literatury w Gołotczyźnie. Najpierw, jak zwykle, zaproszeni pisarze z Warszawy spotkali się z młodymi czytelnikami: w Zespole Szkół Rolniczych im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie (dr Daniel Osiński) i Gimnazjum w Sońsku (Andrzej Zaniewski i Izabella Bozik).

W południe, wraz z literatami z regionu, złożono kwiaty i zapalono ognie pamięci na miejscowym cmentarzu – na grobach Aleksandra Świętochowskiego (ideolog pozytywizmu, twórca szkół w Gołotczyźnie, gdzi spędził prawie 30 ostatnich lat swojego życia) oraz Grzegorza Roszki (pisarz, kustosz, muzyk, malarz, organizator wcześniejszych edycji Wiosny Literatury).

Kulminacyjną częścią tego dnia było spotkanie literacko-muzyczne w saloniku szlacheckim Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Wygłoszony z pasją wykład dr Dawida Osińskiego „Aleksander Świętochowski i dzieło niemożliwe. Poseł Prawdy o literaturze, historii, poznaniu i życiu” był niezwykle interesujący, podobnie jak jego autor – młody adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, ale już z dużym dorobkiem naukowym, absolwent ciechanowskiego „Krasiniaka”, pochodzący z pobliskiego Gołymina.

Kolejnym punktem było rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Laur Posła Prawdy” przez jury pod przewodnictwem Bernarda Nowaka z Lublina – pierwszą i jedyną nagrodę za esej pt. „List do Pana Ś.” odebrał Krzysztof Martwicki z Płońska (prozaik, poeta, sekretarz Związku Literatów na Mazowszu). Spotkanie w Muzeum zakończył koncert uczennicy PSM I st. im. St. Moniuszki w Ciechanowie, Natalii Jopek.

Jak każdego roku było też stoisko z wydawnictwami oraz spotkanie towarzyskie przy ognisku w gołockim parku – podczas pięknej pogody, w zapachu kwitnących lip, przy głosach ptaków i żab…
Warto dodać, że organizatorami XXIX Wiosny Literatury byli: Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), Związek Literatów na Mazowszu oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.

Fot. – Uczestnicy Wiosny Literatury w Muzeum i na cmentarzu w Sońsku, dr Dawid Osiński wygłasza w Muzeum Pozytywizmu odczyt o A. Świętochowskim (T. Kaczorowska, D. Węcławski)