Z duchem hrabiów Kicińskiego i Krasińskiego

Z duchem hrabiów Kicińskiego i Krasińskiego

XXII Ciechanowska Jesień Poezji

Tegoroczna, już 22. z kolei, Ciechanowska Jesień Poezji trwała jak zwykle dwa dni (4-5 października.2017). Miała bogaty program, przybliżyła zapomnianą sylwetkę poety i tłumacza Brunona hr. Kicińskiego, przypomniała hr. Z. Krasińskiego i przyciągnęła – jak od 22 lat – poetów nie tylko z regionu, ale z różnych zakątków Polski, w tym roku z USA, Ukrainy i Litwy.

Wszyscy poeci odbyli najpierw spotkania autorskie w szkołach podstawowych i średnich Ciechanowa, Gumowa i Gołotczyzny. Młodsi adepci literatury mieli w tym czasie w Galerii im. B. Biegasa warsztaty literackie, które prowadził Adam Lizakowski – znany polsko-amerykański poeta i nauczyciel akademicki.

Jak zawsze podczas Jesieni Poezji miał swoją premierę nowy, już 19 numer „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. Ten ukazujący się od 19 lat pod redakcją Teresy Kaczorowskiej periodyk, wydawany nakładem Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie, nosi w tym roku tytuł „Bruno Dionizy hr. Kiciński – poeta, dziennikarz, wydawca”. Pismo poświęcono bowiem w dużej części hr. B. D. Kicińskiemu (1797-1844), który 20 lat ostatnich życia spędził w Ojrzeniu.

Promocja nowego numeru „CZL” odbyła się więc w Szkole Podstawowej w Ojrzeniu, której uczniowie niezwykle pomysłowo przybliżyli biografię tego poety, publicysty, tłumacza, pamiętnikarza, wydawcy, działacza patriotycznego i ziemianina. Uczestnicy Jesieni Poezji zapalili ogień pamięci na jego grobie przy zabytkowym kościółku w Kraszewie.

Pierwszego dnia literaci uczestniczyli również w otwarciu dokumentalnej wystawy o Czesławie Miłoszu, autorstwa jego studenta z Berkeley Adama Lizakowskiego (z jego prelekcją) w Kawiarni Artystycznej PCKiSz, a potem w długiej, ale niezwykle pięknej Nocy Poetów> Odbył się też podczas tej Nocy koncert Łukasza Jędrysa z Olsztyna (w ramach cyklu „Piosenka z tekstem” Wojtka Gęsickiego).

Drugi dzień tego Festiwalu poezji (czwartek, 5 października) był dniem opinogórskim. Zwiedzano Muzeum Romantyzmu, oddano hołd Zygmuntowi Krasińskiemu (w kryptach kościoła) i kustoszowi Januszowi Królikowi (na cmentarzu). Jak zwykle w południe zaplanowano Spotkanie z Literaturą w Opinogórze, już XIX z kolei, tym razem z Krzysztofem Masłoniem, a potem rozstrzygnięto XXIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Opina”.

Wpłynęło na ten konkurs 122 zestawy, z czego zakwalifikowano do konkursu 121. Jury w składzie: prof. Krzysztof Szatrawski (przewodniczący), Stanisław Srokowski (członek), Stanisław Kęsik (członek) i Andrzej Liszewski (sekretarz), postanowiło, że Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce opinogórskiej (500 zł) otrzymała Sara Ratajczak za wiersz „bez tytułu: Kochanek poeta przyjaciel.

Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce ciechanowskiej (też 500 zł) – Marzena Lewandowska, za wiersz „Stańko na deptaku”. Trzy równorzędne wyróżnienia (po 500 zł) za zestawy wierszy otrzymali: Marcin Konrad Lewiński, Grzegorz Baczewski i Marcin Podlaski. Natomiast III nagrodę (600 zł) zdobył Karol Graczyk, II nagrodę (800 zł) Ewa WłodarskI, zaś I nagrodę (1000 zł) – Łukasz Kaźmierczak. Jurorzy podkreślili wysoki i wyrównany poziom nadesłanych wierszy, niosący nadzieję dla poezji polskiej młody wiek wszystkich laureatów oraz ich pochodzenie z terenu całej Polski.

Wspaniały koncert fortepianowy ciechanowianki Anny Chmielińskiej /obecnie studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie/ zakończył 19 edycję Jesieni Poezji. Trochę chłodnej, pochmurnej, ale niezwykle bogatej we wrażenia literackie oraz nowe znajomości ze światem literatury, nie tylko polskiej.

Była to Jesień pod każdym względem niezwykła. Wspaniałe rzeczy dzieją się na Ziemi Ciechanowskiej! Dziękuję, że dbacie do dziedzictwo kulturowe, o kontakt młodzieży szkolnej z poezją, bo to rzeczy najważniejsze dla przyszłości narodu – podsumował Stanisław Srokowski z Wrocławia, znakomity poeta, prozaik, scenarzysta filmowy (m.in. filmu „Wołyń).

Poza Stanisławem Srokowskim w XXII Ciechanowskiej Jesieni Poezji uczestniczyli inni znani literaci i badacze z Polski i zagranicy, jak prof. Krzysztof Szatrawski (Olsztyn), prof. Wiesław Pusz (Łódź), prof. Leszek Kociszewski (Ciechanów), Irena Duchowska (Litwa), Adam Lizakowski (USA/Dzierżoniów), Janusz Roszkowski (Iwonicz Zdrój), Bogusław Falicki (Warszawa), Paweł Kuszczyński (Poznań), Grzegorz Kucharzewski (Suwalszczyzna), poeci z Ukrainy: Olena Kryshtalska i Mykoła Martyniuk, Krzysztof Masłoń (Warszawa), a także poeci z regionu: z Ciechanowa, Płońska, Mławy, Przasnysza i Działdowa.

Warto dodać, że gospodynią całej XXII Jesieni Poezji była dr Teresa Kaczorowska, zaś organizatorami: Związek Literatów na Mazowszu, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Ciechanowie.