Zmarł prawnuk Marii Konopnickiej

Zmarł prawnuk Marii Konopnickiej

W czwartek, 7 sierpnia 2012 r., zmarł ostatni prawnuk Marii Konopnickiej, Jan Bielecki z Warszawy (rocznik 1933) – wnuk zasłużonego dla Ciechanowa najmłodszego syna poetki, Jana Konopnickiego oraz Jadwigi Rajkowskiej – córki ciechanowskiego znanego lekarza, społecznika i pozytywisty Franciszka Rajkowskiego. Od 12 lat Jan Bielecki był prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, które powstało w Warszawie w 1958 roku

Jan Bielecki współpracował z Ciechanowem. Bywał co roku na wręczeniu Nagrody im. Franciszka Rajkowskiego przyznawanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, a przed dwoma laty – w 100-lecie śmierci poetki, która jest patronką kultury Ciechanowa – odsłaniał na budynku przy ul. 3 Maja pamiątkową tablicę poświęconą jego sławnej prababce (ufundowaną przez TMZC i Związek Literatów na Mazowszu).

Życie Jana Bieleckiego było tak niezwykłe, że nadaje się na fabułę filmu. Przeżył z matką i młodszym bratem Adamem deportację w głąb Kazachstanu, gdzie ich matka zmarła. Potem osieroceni chłopcy: dziewięcio- i pięcioletni (ich ojciec, rotmistrz Antonio Bielecki po kampanii wrześniowej trafił do niemieckiego oflagu), dotarli cudem do Iranu.

I dalej – przez Afganistan – przedostali się do Indii i Jamnagaru, księstwa maharadży Jama Saheba of Navanagara, który przygarnął ponad tysiąc polskich dzieci, rozbitków wojennych. Do końca życia Jan Bielecki, mimo iż przeszedł tam malarię, był maharadży wdzięczny za ocalenie…

Niezwykłe życie Jana Bieleckiego można poznać w książce Teresy Kaczorowskiej pt. „Maria Konopnicka i Ziemia Ciechanowska” (2010) oraz w jej reportażu w dzienniku „Rzeczpospolita” (5 września 2010). http://www.rp.pl/artykul/879434.

Pogrzeb Jjana Bieleckiego odbędzie się 20 sierpnia (poniedziałek), o godz. 13.00, na warszawskich Powązkach (rozpocznie się mszą św. w kościele św. Boromeusza).