Dziewczyny Obławy Augustowskiej

„Dziewczyny Obławy Augustowskiej”, Fundacja Kultura i Historia, Warszawa 2017

Książka Teresy Kaczorowskiej „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” przybliża mało znaną, a największą „w wyzwolonej Polsce” i zupełnie do dziś niewyjaśnioną zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku, nazywaną Obławą Augustowską. Publikacja czyni to w sposób oryginalny, bo poprzez losy kilkunastu dziewczyn – ofiar Obławy.

Oddział IPN w Białymstoku, który prowadzi śledztwo na temat tej zbrodni, opublikował na swoich stronach internetowych listę ofiar Obławy Augustowskiej (ok. 600, lista wciąż jest uzupełniana). Znalazły się na niej nazwiska 27 młodych kobiet. Autorkę zaciekawiło kim one były i dlaczego zaangażowały się w ruch oporu.

Czy poprzez działalność w podziemiu niepodległościowym swoich rodziców, mężów, czy narzeczonych, a może zupełnie bez ich wiedzy?

Czy były łączniczkami, sanitariuszkami, walczyły z bronią w ręku, a może pełniły inne role?

Autorka szukała ich śladów przez rodziny i znajomych, jeżdżąc po wioskach i miasteczkach północno-wschodniej Polski, szperając w nielicznych archiwaliach.

Dzięki temu powstała dokumentalna książka, która uświadamia nam, że w tragedii tej zginęli nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, i to piękne, młode, bohaterskie. Jest to już druga – po „Obławie Augustowskiej” (Bellona SA, Warszawa 2015) – książka Teresy Kaczorowskiej poświęcona tej powojennej zbrodni, nazywanej „małym Katyniem”.

***Teresa Kaczorowska – dr nauk humanistycznych, badacz dziedzictwa narodowego, dziennikarka (prezes Klubu Publicystyki Kulturalnej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie), prozaik i poetka, animatorka kultury (prezes Związku Literatów na Mazowszu).

Jest autorką kilkunastu książek oraz wielu artykułów prasowych i naukowych, uczestniczką licznych spotkań autorskich i konferencji na obydwu półkulach świata. Uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami, ostatnio Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010) oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014).