O Marii Skłowskiej-Curie w Bibliotece ZS nr 2 w Ciechanowie

O Marii Skłowskiej-Curie w Bibliotece ZS nr 2 w Ciechanowie

3 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pisarzy, a 21 marca – Światowy Dzień Poezji, w związku z tym 5 kwietnia 2013 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie znaną pisarkę i poetkę, panią Teresę Kaczorowską.

W swojej interesującej prelekcji przybliżyła uczniom z klas gimnazjalnych postać słynnej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej – Curie. Uczniowie mogli się dowiedzieć o wielu szczegółach z życia noblistki i jej związkach z Ciechanowem i okolicą. Między innymi 1 stycznia 1886 r. przyszła wielka uczona, a wówczas skromna guwernantka, wysiadła na dworcu kolejowym w Ciechanowie i przesiadła się do sań, żeby odbyć konną podróż do oddalonych o ponad 30 kilometrów Szczuk, w obecnej gminie Krasne, gdzie przez prawie cztery lata uczyła dzieci zamożnej ziemiańskiej rodziny państwa Żórawskich. Tam poznała pierwszą miłość swojego życia, syna swoich pracodawców – Kazimierza, który urodził się w podciechanowskim wówczas majątku Szczurzyn – obecnie dzielnica Ciechanowa.

Oprócz kształcenia dzieci chlebodawców zajmowała się również tajnym nauczaniem dzieci robotników cukrowni. Samodzielnie też przygotowywała się na studia. Dzisiaj dziewczęta, jeśli tylko mają chęci i możliwości, mogą się kształcić na wszystkich kierunkach studiów wyższych. W czasach, gdy żyła uczona, kobiety miały ograniczone możliwości studiowania. Nie mogąc kształcić się w Krakowie i Warszawie, pojechała do Paryża na Sorbonę. Studiowała na Wydziale Nauk Ścisłych jako jedna z 23 kobiet wśród prawie dwóch tysięcy mężczyzn. Pod koniec studiów była jedną z dwóch kobiet – studentek.

Maria Skłodowska – Curie może być również dla współczesnych dziewcząt wzorem do naśladowania. Bieda, trudne warunki i przeciwności losu nie zniechęciły młodej Mani do rezygnacji ze swoich marzeń – zdobycia wiedzy. Jako kobieta potrafiła pogodzić pracę zawodową z obowiązkami żony i matki.

Pani Teresa Kaczorowska swoją prezentację wzbogaciła o zdjęcia Marii Curie – Skłodowskiej, jej rodziny i znajomych oraz miejsc, gdzie przebywała. Wystąpienie bardzo zainteresowało słuchaczy. Wszyscy w ciszy i skupieniu wysłuchali i obejrzeli opowieść gościa.

Relację fotograficzną przygotowali uczniowie ZS nr 2 w Ciechanowie.