X Międzynarodowe Dni M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

X Międzynarodowe Dni M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

Jubileusz z nową książką i płytą

W niedzielę zakończyła się największa literacka impreza na Płn Mazowszu – X Międzynarodowe Dni M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” – jak zwykle pod patronatem Marszałka Sejmu RP i Biskupa Płockiego, a od 2011 r. także Marszałka Woj. Mazowieckiego. Tegoroczny, już X festiwal, trwał trzy dni (9-11 maja 2014) i jak zawsze miał na celu przypomnienie dzieł i postaci ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) – jako poety rangi europejskiej (uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII, a więc dzisiejszym Noblem); a zarazem jako uczonego, profesora kolegiów jezuickich i Akademii Wileńskiej, a także jako oratora i w latach 1635-1640 kaznodziei króla Władysława IV Wazy.

Nad przygotowaniem X edycji tej największej na Płn Mazowszu literacko-kulturalno-naukowo-edukacyjnej imprezy, w tym roku jubileuszowej, organizatorzy pracowali od jesieni 2013 r. Powołano Komitet Organizacyjny pod kierownictwem dr Teresy Kaczorowskiej, z udziałem najważniejszych z ponad 20 podmiotów współorganizujących ten duży, trzydniowy festiwal, odbywający się w tym roku na terenie kilku powiatów (płońskiego, ciechanowskiego, przasnyskiego).

Impreza była jak zwykle partnerska, każdy podmiot miał swoją rolę i zadanie, które też finansował. W przygotowanie jej włączyły się ośrodki kultury, muzea, biblioteki, Zamek Królewski w Warszawie, samorządy, szkoły, parafie, organizacje społeczne, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Jezuici. Z każdym rokiem podmiotów zaangażowanych w przygotowanie tego festiwalu przybywa, co widać było na pięknych plakatach i zaproszeniach.

W tym roku program X Dni był wyjątkowo ciekawy i bogaty. Nowością był Dzień Ciechanowski (w trzydniowym programie jest zawsze jeden dzień wyjazdowy śladami M.K. Sarbiewskiego, ostatnie to: Dzień Płocki, Pułtuski, Warszawski, Rostkowski), konferencja naukowa „Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ – jego twórczość w naszej pamięci” – w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie (8 referatów, które w 2015 r. zostaną wydane w formie pokonferencyjnej książki przez współorganizatora konferencji, tj. Akademię Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku).

Referaty wygłosiło siedmioro badaczy: prof. Elwira Buszewicz, UJ Kraków, prof. dr hab. Paulina Buchwald – Pelcowa, Akademia Humanistyczna w Pułtusku, prof. Jakub Lichański, UW; o. dr Krzysztof Dorosz SJ, Toruń; dr Radosław Lolo, Akademia Humanistyczna w Pułtusku; a z Ciechanowa: dr Teresa Kaczorowska, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej i prezes Stowarzyszenia Academia Eeuropaea Sarbieviana oraz Bogumiła Umińska – historyk z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i sekretarz Stowarzyszenia Academia Eeuropaea Sarbieviana.

Prelekcję multimedialną zaprezentowali też goście z Kroż na Litwie, gdzie ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski rozpoczynał swoją pracę pedagoga: Lina Mikalajūnaitė – dyrektor Centrum Kultury im. ks. M.K. Sarbiewskiego w Krożach, z Algisem Krutkevičiusem, odpowiedzialnym w rejonie Kelme za kulturę.

Nowością Dni było też wydanie poetyckiego almanachu „O Laur Sarbiewskiego” pod red. T. Kaczorowskiej (z nagrodzonymi wierszami z dziesięciu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „O Laur Sarbiewskiego”) oraz CD z hymnem AES „Ad fontem Sonam” („Do źródła Sony”) – z tekstem M.K. Sarbiewskiego i muzyką Ireny Podobas (pianistyki, członek założyciel AES), w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięco-Męskiego z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Nagrania dokonano w 2012 r., w archikatedrze Wojska Polskiego w Warszawie.

Ponadto podczas X Dni M. K. Sarbiewskiego, zrealizowano, mimo nienajlepszej pogody majowej, cały program. Odbyło się pięć spotkań autorskich – jedno w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Płońsku (Daniel Artymowski, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie), dwa na terenie gminy Baboszewo (ks. dr Eligiusz Dymowski z Krakowa i Romuald Mieczkowski z Litwy) oraz dwa spotkania z poetami w powiecie przasnyskim (Magdalena Węgrzynowicz-Plichta z Krakowa i Marek Czuku z Łodzi); trzy koncerty (Magda Umer z zespołem; Zespół Muzyki Dawnej „Capella Scholari z Ciechanowa, kwartet „Prima Vista” i Henryk Boukołowski z Warszawy), dwie wystawy (pokonkursową „O Laur Sarbiewskiego” w PCKiSz w Ciechanowie, fotograficzną Sławomira Zembrzuskiego w MBP w Płońsku), cztery tradycyjne już konkursy „O Laur Sarbiewskiego” (poezji, krasomówczy, recytatorski, plastyczny – w tym trzy ostatnie dla dzieci i młodzieży).

W programie była również msza św. w intencji M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie (koncelebrował ją w niedzielę, 11 maja, ks. dr Krzystzof Dorosz SJ z Torunia, a homilię wygłosił ks. prof. Zbigniew Kubacki SJ z Warszawy). Odbyła się także Noc Poetów z koncertem ciechanowskiego barda Witolda Rosołowskiego (w Dworku w Dłużniewie) oraz wiele zdarzeń towarzyszących. Ocenia się, że w tym niezwykłym festiwalu literackim uczestniczyło w sumie kilka tysięcy mieszkańców Płn Mazowsza.

Na pewno w przeciągu dziesięciu lat Dni pomogły trochę spopularyzować postać oraz twórczość M.K.Sarbiewskiego, pod kątem literackim, naukowym, poznawczym. Inicjatorzy wskrzeszania z niepamięci „polskiego Horacego” stawiają sobie jednak dalsze, jeszcze trudniejsze cele – chcieliby zbudować Dwór Sarbiewskich z oficyną i ogrodem w Sarbiewie (SARBINUM), wydać dzieła M. K. Sarbiewskiego (we współczesnym języku polskim i angielskim), czy rozpocząć współpracę z Rzymem (gdzie Sarbiewski kształcił się, pisał, otrzymał Laur Poetycki).

Dlatego osiem lat temu miłośnicy Sarbiewskiego powołali organizacją pozarządową – Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana (AES). Na kilka godzin przed rozpoczęciem tego festiwalu, w Dworku w Dłużniewie, odbyło się VIII Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, na którym omówiono miniony rok i zaplanowano działania na rok 2015. Ważnym zadaniem tej organizacji pozarządowej jest przekonanie samorządowych władz lokalnych do złożenia partnerskiego wniosku ( z udziałem Academii jako partnera) na budowę SARBINUM w Sarbiewie (Dworu Sarbiewskich z oficyną i ogrodem) z wykorzystaniem drugiego rozdziału funduszy UE.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

X Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego na stonie Diecezji Płockiej

Fotoreportaż Zofii Turowieckiej