XXI ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO

XXI ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO

Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zapraszają na XXI ciechanowską edycję Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO

Wtorek, 15 czerwca, godz. 18.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1)

W programie:

  • Rozstrzygnięcie XVIII Konkursu na Książkę Roku 2020 Związku Literatów na Mazowszu i wręczenie statuetki „Złote Pióro” (werdykt przedstawi 5-osobowe jury pod przewodnictwem ks. dr. Eligiusza Dymowskiego)
  • Prezentacja nagrodzonej książki przez laureata Konkursu „Złote Pióro” Andrzeja Zygmunta Rolę-Stężyckiego pt. Nieznamierowice. Niegdyś miasto, Różanna 2020
  • Wręczenie przez Związek Pisarzy Katolickich dorocznej „Nagrody za Wiersz Roku 2019” dla Marka Czuku
  • Koncert w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, żołnierza AK poległego w Powstaniu Warszawskim. Wystąpią: Sławomir Zygmunt (śpiew, gitary, harmonijka ustna) i Krzysztof Domański (gitara akustyczna). Wykonają utwory z płyty „Z wiatrem / Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, wydanej przez Polskie Radio, z muzyką i w interpretacji Sławomira Zygmunta.
  • Otwarcie wystawy plastyczno-poetyckiej „Fake news” Luizy Kwiatkowskiej i Juliusza Erazma Bolka

Wszyscy członkowie Związku Literatów na Mazowszu proszeni są też tego dnia na doroczne Walne Zgromadzenie, które odbędzie się wcześniej – o godz. 15.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1).

Organizatorzy:

  • Związek Literatów na Mazowszu
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie

Sponsor:
Prezydent Miasta Ciechanów

Sławomir Zygmunt – warszawiak z Czerniakowa, muzyk, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), producent. W przeszłości związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor dziesięciu solowych płyt CD z piosenkami. Jego utwory znalazły się także na jedenastu składankowych płytach. Autor książek: „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki”, „Spotkania z…” z 60 fascynującymi wywiadami (m.in. ze Zdzisławem Beksińskim, Romanem Wilhelmim, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Krauze) oraz powieści „Anna oraz inne klubowe opowiastki”, której akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku w klubie Hybrydy. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. „Ku pokrzepieniu powstańczych serc”). Warszawiak rodem z Czerniakowa. Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. – Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego towarzyszą mi przez całe życie – mówi. – Zanim zacząłem je rozumieć i doceniać, poeta ten istniał w rodzinnych wspomnieniach, gdyż był sąsiadem moich dziadków, jednym z bohaterów opowieści o wojnie i Powstaniu Warszawskim, w którym walczyli i zginęli także członkowie mojej rodziny. Można powiedzieć, że wychowałem się w cieniu legendy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Domański – wirtuoz gitary. Urodził się i mieszka w Grodzisku Mazowieckim. Jest wszechstronnym gitarzystą, grającym z powodzeniem na gitarze elektrycznej i akustycznej. Od lat występuje w zespołach rockowych: najpierw w „Yellow Mellow”, a obecnie w grupie „T.T. Band”. Ze Sławomirem Zygmuntem nagrywa płyty i koncertuje od ponad 10 lat.

Marek Czuku – autor wierszy, prozy, dzienników, recenzji, felietonów, szkiców, wywiadów i piosenek. Z wykształcenia fizyk i polonista (Uniwersytet Łódzki). Pracował między innymi jako bibliotekarz, dziennikarz oraz opiekun młodzieżowych grup literackich. Całe życie związany z Łodzią. Debiutował w tygodniku „Odgłosy” (1985). Debiut książkowy: „W naszym azylu”. Autor czternastu tomików poetyckich. W 2021 roku ukażą się dwie jego kolejne książki: tom poezji i prozy „Róbta, co chce ta” oraz dzienników „Wędrowniczek” (2014-2020). „Sonet III” Marka Czuku został wybrany jako „Wiersz Roku 2019” w konkursie ogłaszanym przez Związek Pisarzy Katolickich. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do Academia Europaea Sarbieviana. Prowadzi literacki blog: http://wforma.eu/wedrowniczek-marka-czuku.html

Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. Jego poemat „Corrida” został w Polsce wyróżniony tytułem „Wiersz Roku” i uznany za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro” (od Związku Literatów na Mazowszu, do którego należy). Jego twórczość była tłumaczona na ponad 30 języków, książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Tworzy plakaty poetyckie, które prezentowano na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Od 2007 r. Juliusz Erazm Bolek (jako poeta) wraz z Luizą Kwiatkowską (plastyczką) tworzą artystyczne kalendarze ścienne.

Kalendarz na rok 2021 nosi tytuł „Fake news” i będzie tematem wystawy w Ciechanowie. – Fałszywe informacje są dziś często bardziej wiarygodne i fascynujące od prawdy. Potrafią zmieniać świat i trudno z nimi walczyć. Fake news rozmywają kontrast między czernią i bielą, stały się współczesną epidemią. Protoplastami fake news były plotki, ale zmodyfikowane genetycznie uzyskały zdolność kreowania rzeczywistości – mówi Juliusz Erazm Bolek, autor tekstów do kalendarza „Fake news”.